Zacznijmy
od tego, co
Ci dolega

Pomóżmy Tobie
Poniżej zebraliśmy najczęściej spotykane
w naszych gabinetach problemy.
Dowiedz się więcej o swoich dolegliwościach.
Skorzystaj z samodzielnej pierwszej pomocy.
Wybierz obszar dolegliwości
Biodra i miednica
Głowa
Klatka piersiowa
Kończyna dolna
Kręgosłup
Organy wewnętrzne
Ręce
Szyja
Obrzęki i opuchlizna stawów
Uszkodzenie stożka rotatorów
Ganglion
Łokieć tenisisty i golfisty, czyli entezopatie
Zespół cieśni nadgarstka (ZCN)
Konflikt podbarkowy
X
opis
Whiplash jest bardzo charakterystyczną formą urazu odcinka szyjnego kręgosłupa. Dochodzi do niego zwykle na skutek wypadku samochodowego lub innego mocnego i gwałtownego szarpnięcia tułowia, w efekcie którego bezwładna głowa odchyla się w innym niż reszta ciała kierunku.
pierwsza pomoc
Kiedy ból jest bardzo silny i/lub masz problemy z uniesieniem i utrzymaniem głowy (opada lub należy ją podtrzymywać rękami), możesz zaopatrzyć się i założyć kołnierz ortopedyczny. Na tyle, na ile to możliwe, postaraj się ograniczyć poruszanie głową i udaj się do nas jak najszybciej.
opis
Nie jesteśmy przekonani czy nazwa „dysfagia” coś Ci powie, ale z pewnością choć raz w życiu zdarzyło Ci się mieć problemy z przełykaniem pokarmu lub napoju. Powinno Cię zaniepokoić, kiedy przełykaniu będzie towarzyszył utrzymujący się długo ból gardła.
pierwsza pomoc
Staraj się nie prowokować bólu – nie przełykaj dużych i twardych pokarmów czy leków. Spróbuj dokładniej gryźć i rozdrabniać jedzenie i/lub wybieraj miękkie produkty żywieniowe albo po prostu płyny. Jeśli objawy nie ustąpią, koniecznie udaj się do lekarza. Problemy z przełykaniem mogą być objawem innej choroby.
opis
Do najczęściej występujących chorób tarczycy należą jej niedoczynność i nadczynność oraz Hashimoto. Jeśli masz problem z przybraniem na wadze lub, przeciwnie, z jej utratą albo jest Ci ciągle ciepło lub ciągle zimno, nie bagatelizuj tych objawów i zasięgnij porady specjalisty. Najlepiej endokrynologa.
pierwsza pomoc
Sugerujemy wykonanie badań laboratoryjnych z krwi: oznaczenie stężenia TSH oraz hormonów tarczycy T3 i T4. Zalecane jest również badanie USG. Postaraj się nie odkładać tego na później. Szybka diagnoza przyspieszy prawidłowe leczenie i znacznie poprawi komfort życia. Umów się na wizytę – często wykorzystuje się terapię jako uzupełnienie leczenia.
opis
Jeśli zauważasz u siebie chroniczną chrypkę, gardło i krtań bolą Cię, kiedy mówisz lub nie możesz śpiewać, skorzystaj z pomocy specjalisty. Powinno Cię również zaniepokoić, jeśli Twój głos ulegnie zmianie i zacznie wydawać Ci się dziwny albo kiedy poczujesz ból w przedniej części szyi lub zawładnie Tobą przymus częstego odchrząkiwania.
pierwsza pomoc
Przede wszystkim nie mów za dużo i zbyt głośno, staraj się nie śpiewać i nie krzyczeć. Niech Twój aparat mowy odpocznie. Nie eksperymentuj z piciem surowych jajek, unikaj przesadnie zimnych lub gorących pokarmów i płynów. Koniecznie umów się na wizytę!
opis
Kiedy zmagasz się z ograniczeniami ruchomości w odcinku szyjnym kręgosłupa, nie możesz ruszać głową i towarzyszy temu ból, udaj się po pomoc. Zwróć uwagę, czy dolegliwości bólowe pojawiają się również wtedy, kiedy długo siedzisz, czytasz książkę lub oglądasz telewizję.
pierwsza pomoc
Staraj się poruszać głową tylko w bezpiecznym i bezbolesnym dla siebie zakresie. Nie ignoruj tych dolegliwości. Jeśli będzie Ci ciężko utrzymać głowę uniesioną i coraz częściej odruchowo zaczniesz ją podpierać, jak najszybciej umów się na wizytę. Nigdy nie bagatelizuj bólu.
opis
Odwiedza nas bardzo wielu pacjentów z bliznami po zabiegach operacyjnych w obrębie jamy brzusznej (m.in. wycięcie wyrostka robaczkowego czy cesarskie cięcie), część z nich nie wie jednak, że warto pojawić się u nas znacznie wcześniej, nawet tuż po przebytej operacji.
pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc w przypadku przywrócenia czucia i sprawności tkanek wokół blizny powinna zostać udzielona jak najszybciej od chwili zagojenia się rany. Im wcześniej będziemy mogli zacząć rehabilitować bliznę, tym większa szansa na szybki powrót do zdrowia i przywrócenie funkcjonalności.
opis
Patologiczne przemieszczenie się narządu i uwypuklenie jamy brzusznej, które jesteś w stanie zobaczyć gołym okiem i bez problemu wyczuć pod palcami. Najczęściej spotykaną formą przepukliny jest przepuklina brzuszna. Uwypuklenie może pojawić się również w pachwinie. Przepuklinom towarzyszy (często silny) ból.
pierwsza pomoc
Staraj się nie napinać mięśni brzucha, unikać dźwigania, schylania się, skrętów i skłonów oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Jeśli przepuklina pojawiła się w obrębie jamy brzusznej, stosuj lekkostrawną dietę. Koniecznie umów się na wizytę do lekarza.
opis
Zdarza się, że ból menstruacyjny i/lub pojawiający się w trakcie owulacji skutecznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Podczas miesiączki kobiety często skarżą się na silny ból w dole brzucha oraz w dole pleców. Mogą temu towarzyszyć bolesne skurcze oraz ogólne napięcie mięśni brzucha, pleców i miednicy.
pierwsza pomoc
Możesz stosować ciepłe okłady (o ile nie zwiększają krwawienia) lub delikatny masaż bolesnych okolic. Jeśli ból nie ustępuje pod wpływem leków przeciwbólowych i rozkurczowych, jest nie do wytrzymania i pojawia się w każdym cyklu, koniecznie skorzystaj z porad ginekologa oraz fizjoterapeuty uroginekologicznego.
opis
Dolegliwości od strony układu moczowego mogą być bardzo uciążliwe i uprzykrzyć nam codzienne funkcjonowanie. Nawracające zapalenia pęcherza wywołujące ból i nakładające na nas konieczność częstego (i często bolesnego) oddawania moczu z pewnością skutecznie pozbawiają poczucia komfortu.
pierwsza pomoc
Jeśli doskwiera Ci nagły, ostry i intensywny ból nerek (pojawia się najczęściej z tyłu pod żebrami, po bokach kręgosłupa) warto udać się na SOR. Jeśli infekcje dróg moczowych często nawracają, koniecznie umów się do nefrologa. Czasem pomagają: rozgrzanie bolesnego miejsca i zwiększenie ilości przyjmowanych płynów.
opis
Dolegliwości jelitowe mogą się objawiać na mnóstwo różnych sposobów. Jeśli uniemożliwiają Ci codzienne funkcjonowanie, warto poddać się dokładnej diagnozie. Powinny Cię do tego skłonić zarówno długo utrzymujący się ból brzucha, częste wzdęcia, zaparcia, jak i luźny stolec czy biegunka.
pierwsza pomoc
Czekając na wizytę, spróbuj obserwować swój organizm. Przyjrzyj się temu, o jakich porach dnia i w jakich sytuacjach dzieje się coś, co Cię niepokoi. Czy objawy zwiększają się pod wpływem stresu, czy ma na nie wpływ to, co jesz lub pijesz? Notuj jak często w ciągu dnia korzystasz z toalety. Stosuj lekkostrawną dietę.
opis
Zgaga dość często pojawia się w przebiegu różnych chorób i dysfunkcji przewodu pokarmowego, w tym refluksu. Daje o sobie znać na wiele sposobów – od braku apetytu i pieczenia w przełyku, przez ból w nadbrzuszu i nudności, po uczucie przepełnienia i sytości, a nawet wymioty.
pierwsza pomoc
Jeśli boli Cię żołądek i/lub masz objawy zgagi, zwłaszcza bezpośrednio po zjedzeniu posiłku, postaraj się jak najszybciej wyeliminować z diety ciężkostrawne produkty. Intensyfikować objawy i ból mogą w szczególności kwaśne potrawy i napoje. W przypadku płynów należy zrezygnować również z napojów słodzonych.
opis
Kłopoty z napięciem mięśni w obrębie jamy brzusznej możesz odczuwać co najmniej dwojako. Twój brzuch może sprawiać wrażenie niemal całkiem pozbawionego napięć – w tym wypadku poczujesz, że jest zdecydowanie bardziej miękki niż zwykle. Może też napiąć się zbyt mocno – będzie wtedy twardy i prawdopodobnie obolały.
pierwsza pomoc
Na zmiany napięcia mięśni jamy brzusznej może wpływać wiele różnych czynników. Warto poznać przyczynę. Czekając na wizytę i diagnozę, spróbuj stosować lekkostrawną dietę, chwilowo zrezygnuj z siłowni i ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha. Postaraj się też określić, w jakich sytuacjach odczuwasz największy ból.
opis
Rwa kulszowa to ból, który może promieniować od części lędźwiowej i/lub krzyżowej kręgosłupa przed pośladek aż do kolana lub nawet kostki. Często towarzyszy mu wrażenie zmniejszenia siły w mięśniach oraz zaburzenia czucia. Ból pojawia się najczęściej w wyniku podrażnienia nerwu kulszowego.
pierwsza pomoc
Przede wszystkim postaraj się odpocząć. Rwa kulszowa pojawiają się często w efekcie przeciążenia fizycznego, dużego zmęczenia i/lub stresu. By uniknąć silnego bólu możesz spróbować ciepłych okładów lub położyć się przy ścianie czy krześle z uniesionymi wysoko nogami (koniecznie zgiętymi w kolanach).
opis
Urazy kości ogonowej (np. podwichnięcia czy stłuczenia) potrafią sprawić Pacjentowi dość silny dyskomfort i ból, w szczególności podczas wykonywania czynności w pozycji siedzącej lub nawet samego siedzenia. Urazy najczęściej pojawiają się w efekcie upadku na pośladki.
pierwsza pomoc
Zanim odwiedzisz gabinet ortopedy czy terapeuty możesz zmniejszyć dolegliwości bólowe, podkładając sobie pod kość ogonową (w pozycji siedzącej) coś miękkiego. Takie rozwiązanie powinno przynieść chwilową ulgę. Nie bagatelizuj jednak sytuacji i – jeśli ból i dyskomfort będą utrzymywać się dłużej – skorzystaj z pomocy specjalisty.
opis
O kręgozmyku mówimy wtedy, kiedy jeden kręg przesuwa się do przodu względem drugiego. Najczęściej zmiany te dotyczą odcinka lędźwiowego lub lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Towarzyszy im intensywny ból, który najczęściej mija po odpoczynku. Pacjenci mówią, że w momentach intensyfikacji bólu boją się schylić i mają „niepewne” plecy.
pierwsza pomoc
Odpocznij i postaraj się nie dopuszczać do przeciążeń. Unikaj pochylania miednicy do przodu, nie wykonuj głębokich przysiadów i skłonów. Spróbuj nie prowokować bólu. Skup się na oddechu. Możesz też spróbować medytacji. Jeśli ból długo nie ustępuje, koniecznie umów się na wizytę. Zatroszcz się o właściwą aktywność fizyczną.
opis
Dyskopatia jest bez wątpienia jednym z najczęściej występujących zwyrodnieniowych schorzeń kręgosłupa (by uściślić: krążka międzykręgowego, potocznie nazywanego „dyskiem”). Pacjenci zgłaszają, że ból pojawia się najczęściej podczas zmieniania pozycji, schylania się czy nawet kichania.
pierwsza pomoc
Przede wszystkim postaraj się odpocząć. Dyskopatie pojawiają się często w efekcie przeciążenia fizycznego, dużego zmęczenia i/lub stresu. By uniknąć silnego bólu możesz spróbować ciepłych okładów lub położyć się przy ścianie czy krześle z uniesionymi wysoko nogami (koniecznie zgiętymi w kolanach).
opis
Czasami wady postawy pojawiają się w efekcie prowadzonego przez nas trybu życia (długotrwałe siedzenie lub stanie w niewygodnej pozycji, noszenie ciężkiego plecaka czy nawyk złej postawy w okresie największego wzrostu organizmu), problemów emocjonalnych, a nawet braku snu, zmęczenia czy jako konsekwencje przebytej choroby.
pierwsza pomoc
Zanim zapiszesz się na wizytę, możesz spróbować jogi oraz lekkiego rozciągania najbardziej uciążliwych bólowo miejsc. Z pewnością rozluźnić i zrelaksować ciało pomogą Ci również ćwiczenia oddechowe. Nie zapominaj jednak, że dla każdego z przypadków pomocnym będzie zupełnie inny zestaw ćwiczeń. Najlepiej skonsultuj się ze specjalistą.
opis
Odpowiednio prowadzona terapia wad wrodzonych postawy, takich jak kręcz szyi, odstające łopatki, okrągłe i/lub wklęsłe plecy, skolioza czy lejkowata lub kurza klatka piersiowa, wspiera leczenie pacjentów. Należy jednak pamiętać, że nie ma jednej sprawdzonej metody leczenia, tak jak nie ma dwóch dokładnie takich samych kręgosłupów.
pierwsza pomoc
Zanim zapiszesz się na wizytę, możesz spróbować jogi oraz lekkiego rozciągania najbardziej dokuczających Ci bólowo miejsc. Z pewnością rozluźnić i zrelaksować ciało pomogą Ci również ćwiczenia oddechowe. Uważaj jednak i nie zapominaj, że każda z wad wrodzonych postawy będzie reagowała na inny zestaw ćwiczeń. Najlepiej skonsultuj się ze specjalistą.
opis
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to inaczej choroba Bechterewa, czyli przewlekły stan zapalny kręgosłupa. Towarzyszy mu dokuczliwy, promieniujący ból oraz mocno dająca się we znaki sztywność w ciele. Pacjent ma wrażenie jakby jego kręgosłup kompletnie tracił ruchomość, a zakres ruchu w odczuwalny i widoczny sposób się zmniejszał.
pierwsza pomoc
Odpowiednio poprowadzona terapia wspiera leczenie pacjentów ze stwierdzonym ZZSK. Zanim zapiszesz się na wizytę, możesz spróbować jogi oraz lekkiego rozciągania najbardziej bolesnych miejsc. Rozluźnić i zrelaksować ciało z pewnością pomogą Ci również ćwiczenia oddechowe.
opis
Zapalenie rozcięgna podeszwowego to choroba, której towarzyszy bardzo silny i dokuczliwy ból podeszwy stopy oraz okolic pięty. Największe dolegliwości pojawiają się rano, zaraz po obudzeniu. Pacjenci często nie są wtedy w stanie stabilnie i bez bólu postawić stopy na podłodze.
pierwsza pomoc
Spróbuj rolowania podeszwy stopy twardą piłką – być może taki masaż będzie w stanie delikatnie rozbić napięcia i ulżyć Ci w bólu. Jeśli masz kłopot ze stabilnym postawieniem stopy na podłodze, skorzystaj z kuli łokciowej w celu odciążenia kończyny. Zapisz się na wizytę.
opis
Z pozoru niegroźne potknięcie czy niefortunne ustawienie stopy może spowodować dość nieprzyjemne i utrzymujące się w czasie bóle, blokady czy niestabilność w stawie skokowym. Jeśli dolegliwości nie mijają, choć od urazu minęło już sporo czasu, koniecznie zapisz się na wizytę i/lub skontaktuj z lekarzem.
pierwsza pomoc
Jeśli wiesz, że ból pojawił się w konsekwencji wypadku, namawiamy do wykonania badania USG i/lub RTG oraz wizyty u lekarza lub udania się na SOR. Jeśli nie przypominasz sobie, by Twoje dolegliwości i odczucia miały związek z urazem, możesz spróbować delikatnego rozciągania bolących Cię miejsc. Unikaj ruchów, które wywołują ból.
opis
Hallux valgus, inaczej (i potocznie) mówiąc – paluch koślawy, to rozwijające się stopniowo i na przestrzeni czasu zniekształcenie palucha stopy. Pacjenci mówią o bocznym (w kierunku pozostałych palców stopy) skręcaniu się palucha, któremu towarzyszy ból, obejmujący czasem większą powierzchnię śródstopia.
pierwsza pomoc
Być może zabrzmi to banalnie, ale zrezygnuj z niewygodnych butów, butów na wysokim obcasie lub takich z wąskimi czubkami. Spróbuj rolowania podeszwy stopy (użyj do tego twardej piłeczki), delikatnego masażu okolicy palucha lub zimnych okładów na bolący obszar.
opis
Opuchnięte łydki, duże i bolesne obrzęki, żylaki, poczucie ciężkich (ołowianych) nóg to objawy, które potrafią skutecznie utrudnić nam chodzenie i uprzykrzyć codzienność. Pacjenci często skarżą się na uczucie zatrzymywania wody i opuchliznę, która towarzyszy im nawet nocą lub w trakcie odpoczynku.
pierwsza pomoc
Na początek spróbuj przyjmować więcej płynów i – na tyle, na ile to możliwe – odpoczywać, odciążając nogi. Najlepiej będzie jednak, jeśli jak najszybciej zapiszesz się na wizytę i umówisz z lekarzem, by dokładnie zdiagnozować przyczyny swoich dolegliwości.
opis
Zespół bocznego przyparcia rzepki jest chorobą stawu rzepkowo-udowego. Objawia się intensywnym bólem w przedniej części lub po zewnętrznej stronie kolana. Pacjenci często skarżą się na nasilanie się dolegliwości podczas aktywności fizycznej oraz zgłaszają uczucie przeskakiwania w stawie lub nawet „uciekania” rzepki.
pierwsza pomoc
Unikaj ruchów, które wywołują bolesne dolegliwości. Chwilowo zrezygnuj z aktywności fizycznej, jeśli nasila ona zgłoszone przez Ciebie objawy. Możesz spróbować wzmacniać mięśnie pośladkowe i delikatnie rozciągać przód uda. Zapisz się na wizytę i wygospodaruj czas na trening z terapeutą.
opis
Do najbardziej charakterystycznych objawów towarzyszących uszkodzeniu łąkotki należy ból (zlokalizowany „w środku” kolana) i obrzęk oraz uczucie blokowania i/lub zacinania się stawu. Uszkodzenie łąkotki to statystycznie jedna z najczęściej występujących kontuzji kolana, z jakimi mierzą się nasi Pacjenci.
pierwsza pomoc
Staraj się nie przekraczać zakresu ruchu, na jaki pozwala Ci Twoje kolano i jak najszybciej udaj się do lekarza w celu zdiagnozowania urazu. Z pewnością przydatnym będzie wykonanie badania ultrasonograficznego (USG), a najlepiej rezonansu magnetycznego (RM/MRI), by jak najdokładniej zaplanować leczenie.
opis
Kontuzje więzadeł krzyżowych kolana nie zdarzają się tylko sportowcom. Równie często mogą się ich nabawić osoby, które sporadycznie uprawiają aktywność fizyczną. Statystycznie najczęściej dochodzi do uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego. Do najbardziej charakterystycznych objawów zalicza się obrzęk, ból i ograniczenie ruchomości.
pierwsza pomoc
Jeśli istnieje podejrzenie uszkodzenia któregoś z więzadeł, ból jest ostry, pojawił się obrzęk i/lub opuchlizna, a Twój dotychczasowy zakres ruchu jest mocno ograniczony, koniecznie zgłoś się na SOR. Lekarz zleci prawdopodobnie wykonanie badań RTG, USG i RM/MRI (rezonans magnetyczny) w celu dalszej diagnostyki urazu.
opis
Przepona to główny mięsień oddechowy, oddzielający klatkę piersiową od jamy brzusznej. Jest niezwykle ważna – jej funkcjonowanie wpływa na działanie w zasadzie wszystkich narządów jamy brzusznej. Zaburzenia pracy przepony mogą skutkować całą paletą przykrych dolegliwości (nie tylko od strony układu oddechowego, ale i trawiennego czy krwionośnego).
pierwsza pomoc
Najbezpieczniejszą formą pierwszej pomocy w przypadku jakichkolwiek zaburzeń w pracy przepony będą ćwiczenia oddechowe, które wyciszą Twój układ nerwowy. Spokojny i głęboki oddech ma zbawienny wpływ na nasz organizm a prawidłowe oddychanie jest w stanie zaprowadzić bardzo wiele jakościowych zmian w naszym ciele.
opis
Rodzajów urazów klatki piersiowej oraz ich konsekwencji może być mnóstwo. Jeśli doświadczasz bólu i podejrzewasz złamanie w efekcie wypadku czy silnego urazu, nie zwlekaj i jak najszybciej udaj się na SOR. Niezwłocznie należy ustalić, co konkretnie Ci dolega. Do wad postawy oraz stanów przed i po operacji zawsze podchodzimy indywidualnie.
pierwsza pomoc
Jeśli nie podejrzewasz u siebie żadnych złamań, możesz zastosować kilka prostych technik oddechowych, które pozwolą Ci się zrelaksować i pozbyć napięć. Spróbuj też swoich sił na macie do jogi, wykonując proste ćwiczenia rozciągające mięśnie klatki piersiowej.
opis
Ból kręgosłupa zlokalizowany pomiędzy łopatkami może być zarówno skutkiem przeciążeń, jak i wad postawy, ale też jednym z objawów rozmaitych chorób i dysfunkcji. Warto udać się na wizytę do specjalisty lub terapeuty w celu dokładnego zdiagnozowania jego przyczyn.
pierwsza pomoc
Staraj się przede wszystkim nie ściągać łopatek i nie doprowadzać do pojawienia się jeszcze mocniejszych napięć. Pod żadnym pozorem nie stosuj pajączków czy jakichkolwiek innych korektorów postawy. Delikatnie rozciągnij mięśnie pleców. Możesz spróbować praktyki jogi.
opis
Neuralgia międzyżebrowa przejawia się najczęściej pod postacią bardzo uciążliwego, kłującego i długotrwałego bólu zlokalizowanego pomiędzy żebrami. Ból nie pojawił się pod wpływem urazu. Opisując ten stan, pacjenci porównują go do swojego wyobrażenia na temat tego, w jaki sposób przechodzi się zawał serca.
pierwsza pomoc
Możesz spróbować spokojnych ćwiczeń oddechowych oraz praktyki jogi. Jeśli to możliwe, postaraj się wyeliminować źródło stresu i koniecznie odpocznij. Spróbuj delikatnie porozciągać tkliwy i bolesny bok ciała. Zalecane jest także wykonywanie powolnych i kontrolowanych ruchów rotacyjnych w tułowiu.
opis
Bóle żeber pojawiające się podczas oddychania, kichania lub kaszlu mogą być objawem wielu dolegliwości. Jeśli jednak nie spotkał Cię żaden poważny wypadek i odczuwasz dyskomfort przede wszystkim podczas wdechu, jest duża szansa, że doszło np. do stłuczenia żeber.
pierwsza pomoc
Przede wszystkim spróbuj nie prowokować bólu: nie wykonuj szybkich i ostrych ruchów. Staraj się oddychać spokojnie i w miarę płytko – w sposób, który nie pogłębi Twoich dolegliwości. Możesz też spróbować delikatnego rozciągania mięśni klatki piersiowej.
opis
Konflikt panewkowo-udowy to dość częsta przyczyna bólu w stawach biodrowych. Spowodowany nieprawidłowym wzrostem kości udowej. Jego charakterystycznym objawem jest ograniczona możliwość wykonywania ruchu stawie biodrowym (szczególnie do wewnątrz). Pacjenci zgłaszają się do nas z uczuciem „zablokowanego” biodra.
pierwsza pomoc
Przed wizytą u specjalisty możesz wykonać zdjęcie RTG bioder. Możesz stosować delikatne ćwiczenia rozciągające oraz jogę, o ile nie powodują bólu. Oddychaj, stosuj ciepłe okłady o spróbuj się zrelaksować.
opis
Pacjenci, którzy mierzą się z tym problemem najczęściej opisują go jako prąd przechodzący przez mięsień, mrowienie albo drętwienie pośladka, które może promieniować nawet do łydki. Najczęściej nie mogą założyć nogi na nogę, czasami (nie zawsze) skarżą się również na ból w dolnej części pleców.
pierwsza pomoc
Po pierwsze – nie wykonuj żadnych ruchów nasilających Twoje objawy i utrzymuj bolące Cię miejsca w cieple. Możesz spróbować rolowania pośladków twardą piłką i/lub suplementacji witaminami z grupy B. Przed wizytą u specjalisty spróbuj dostrzec i odnotować, czy i jak bardzo bolą Cię plecy oraz jak daleko sięga promieniowanie.
opis
Ból w obrębie pośladków, bioder czy pachwin może być skutkiem przeciążenia mięśni tych obszarów np. na siłowni lub podczas długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Da się go dość łatwo zlokalizować, a czasem nawet namierzyć jego bezpośrednią przyczynę (moment/zdarzenie, który zapoczątkował ból).
pierwsza pomoc
Postaraj się przede wszystkim nie wykonywać takich ruchów, które intensyfikowałyby ból. Spróbuj delikatnej aktywności fizycznej w stylu joga i/lub pilates. Porozciągaj się w bezpiecznym dla Ciebie zakresie ruchu. Na bolące miejsca możesz też stosować ciepłe okłady.
opis
Do asymetrii miednicy mogą przyczynić się np. przewlekłe stany zapalne stawów, ból i/lub zmiany krzywizn kręgosłupa. Pacjenci często skarżą się na nierównej długości nogi (co oczywiście wpływa na ich chód, a w konsekwencji może pogłębić dolegliwości) czy krzywe biodra. Zwracają też uwagę na odstające lub nierówne pośladki.
pierwsza pomoc
Prawidłowo dobrany program ćwiczeń może pomóc w zniwelowaniu przykrych dolegliwości związanych z asymetriami miednicy. Czekając na wizytę w specjalisty (pamiętaj, że dla każdego ciała warto ustalić indywidualny program rehabilitacji), możesz stosować ciepłe okłady, delikatnie poruszać miednicą czy rozciągać bolące miejsca.
opis
Zdarza się, że z pozoru niegroźne potknięcie czy upadek może spowodować dość nieprzyjemne i utrzymujące się w czasie bóle w stawie kolanowym. Jeśli ból w kolanie nie mija, choć od potknięcia minęło już trochę czasu, koniecznie umów się na wizytę z terapeutą lub lekarzem.
pierwsza pomoc
Staraj się nie nadwyrężać obolałego kolana. Jeśli dolegliwości są bardzo silne i/lub nie możesz stabilnie stanąć na podłodze, jak najszybciej udaj się do lekarza lub na SOR. Najprawdopodobniej będzie należało wykonać badania RTG i USG kontuzjowanego stawu i okolic.
opis
Pacjenci często skarżą się na ból w okolicach kości krzyżowej, który schodzi pionowo w dół lub rozlewa się po bokach, na biodra i pośladki. Często jest odczuwalny również na wysokości spojenia łonowego. Może pojawić się podczas siedzenia/leżenia/stania. Przyczyn bólu odczuwanego w tym obszarze może być wiele i warto skonsultować je z lekarzem.
pierwsza pomoc
Powodem bólu w obrębie miednicy mogą być zarówno dolegliwości ginekologiczne (np. endometrioza), jak i te związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego (np. zespół jelita drażliwego). Ważne, żeby nie wykonywać ruchów nasilających objawy. Spróbuj ciepłych okładów, delikatnej jogi i/lub spokojnych ruchów miednicą (przód, tył i okrężnych).
opis
Pacjenci szczególnie często skarżą się na bóle mięśni w dolnej części pleców. Pojawiają się one zazwyczaj w związku z koniecznością długotrwałego przebywania w tej samej pozycji (praca w pozycji siedzącej/stojącej). Przeciążeniowy ból zlokalizowany bywa również w okolicach łopatek.
pierwsza pomoc
Przede wszystkim spróbuj odpocząć i odciążyć swój kręgosłup. Nie zaszkodzi delikatne rozciąganie bolesnego obszaru. Relaksująco i rozluźniająco może podziałać również ciepła kąpiel i/lub ciepłe okłady. Możesz też poćwiczyć jogę i/lub pomedytować. Staraj się nie prowokować bólu.
opis
Ból zlokalizowany w przedniej, górnej części tułowia, między piersiami (mostek) oraz/lub z przodu nad górnymi żebrami pomiędzy mostkiem a prawym i/lub lewym ramieniem (obojczyki). Duża szansa, że oddychanie (szczególnie głęboki wdech i mocny wydech) pogłębią odczucie bólu.
pierwsza pomoc
Przede wszystkim spróbuj nie prowokować bólu: nie wykonuj szybkich i ostrych ruchów. Staraj się oddychać w sposób, który nie wzmaga Twoich dolegliwości. Jeśli ból pojawił się na skutek urazu koniecznie udaj się na SOR (dotyczy w szczególności dzieci). Jeśli to nie był wypadek, możesz spróbować delikatnego rozciągania mięśni klatki piersiowej.
opis
Jeśli ból brzucha nie ma charakteru chronicznego, przydarza Ci się okazjonalnie (po zjedzeniu czegoś nieświeżego czy przejedzeniu się), nie doskwiera Ci na co dzień i nie uniemożliwia normalnego funkcjonowania, nie powinno być powodów do niepokoju. Nigdy nie ignoruj jednak silnego i długo utrzymującego się bólu i obserwuj swoje ciało.
pierwsza pomoc
Odpocznij, jeśli to możliwe połóż się i postaraj rozluźnić. Możesz spróbować wykonać samodzielnie delikatny masaż brzucha, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Możesz też przyłożyć ciepły okład do bolącego miejsca. Przez kilka najbliższych dni postaraj się stosować lekkostrawną dietę.
opis
Ból zatok pacjenci określają jako ból zlokalizowany pod lub nad oczami oraz w okolicach czoła. Jest też odczuwalny zazwyczaj podczas opuszczania głowy. W efekcie pojawienia się stanu zapalnego (do którego może dojść, jeśli zignorujesz pierwsze objawy) możesz doświadczać również nieprzyjemnego kataru, bólu głowy oraz chwilowej utraty węchu.
pierwsza pomoc
Przede wszystkim staraj się nie pochylać głowy i utrzymaj bolący Cię obszar w cieple. Nie wychładzaj go, nie wystawiaj na działanie wiatru, nie stój w przeciągu. Nie eksperymentuj z samodzielnym płukaniem zatok domowymi sposobami (chyba że lekarz zalecił Ci inaczej). Umów się na wizytę.
opis
Bóle głowy czasami pojawiają się nagle i tak samo nagle znikają, a czasem zostają na dłużej i odwiedzają nas cyklicznie. Ból napięciowy, w odróżnieniu od migrenowego, nie jest pulsujący. Pacjenci często określają go jako tępy i ciągły. Jest obustronny i najczęściej symetryczny. Z reguły nie towarzyszą mu też wymioty, światłowstręt ani aura.
pierwsza pomoc
Napięciowe bóle głowy nasilają się najczęściej pod wpływem emocji i stresu. Są wynikiem niewystarczającej ilości snu lub jego braku oraz przemęczenia. Zdarza się, że pojawiają się podczas zmiany pogody lub w konsekwencji nadużywania alkoholu. Staraj się nie pochylać głowy, nie siedź długo przed komputerem, odłóż telefon i spróbuj odpocząć.
opis
To subiektywne odczucie podobne to tego, które masz, kiedy zsiądziesz z karuzeli lub przestaniesz kręcić się w kółko. Czasem może przypominać chorobę lokomocyjną – pojawiają się mdłości i wymioty, a świat wydaje się zamglony i porusza się przed oczami. Trudno złapać równowagę, często upadamy na jedną stronę.
pierwsza pomoc
Jeśli zawroty głowy, które odczuwasz są intensywne, pod żadnym pozorem nie prowadź pojazdów. Usiądź, oddychaj głęboko i spróbuj chwilę odpocząć. Poczekaj aż dolegliwości miną i umów się na wizytę.
opis
Dźwięki, które słyszysz, a które nie pochodzą z otoczenia, same w sobie nie są chorobą – mogą jednak być objawem innej dysfunkcji, która być może pojawiła się w Twoim ciele. Jeśli słyszysz piski lub szumy o różnym stopniu natężenia, na początek warto udać się do otolaryngologa. Być może należałoby również wykonać badania obrazowe.
pierwsza pomoc
Jest coś, co na pewno możesz zrobić, a co przyda się w dalszej diagnostyce i leczeniu: spróbuj najprecyzyjniej jak to możliwe określić miejsce, w którym zlokalizowane jest źródło dźwięków. Być może jesteś w stanie podać przynajmniej stronę lub określić intensywność? Staraj się unikać głośnych dźwięków.
opis
Ból gałek ocznych lub okolic oczodołu, który pojawia się podczas mrugania lub zaciskania powiek, może być objawem wielu różnych dysfunkcji i nie powinno się go lekceważyć. Szczególnie, kiedy nie ma on charakteru jednorazowego, towarzyszy Ci często i nie znika po chwili.
pierwsza pomoc
Postaraj się unikać wykonywania ruchów, które wywołują największy ból. Jeśli możesz, zredukuj natężenie światła w pomieszczeniu, w którym przebywasz i do minimum ogranicz bodźce, które docierają do Ciebie z zewnątrz – odłóż telefon i komputer. I koniecznie wybierz się do okulisty.
opis
To nieświadome zaciskanie lub zgrzytanie zębami o charakterze nawykowym, które może towarzyszyć Ci zarówno za dnia, jak i w nocy, kiedy śpisz. Bruksizm jest najczęściej objawem długotrwałego stresu, w trakcie którego napięcia emocjonalne przenoszą się na aktywność mięśni. Jeśli zawsze po przebudzeniu bolą Cię zęby lub żuchwa, być może to bruksizm.
pierwsza pomoc
O ile nie masz wpływu na to, co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy śpisz, w ciągu dnia raz na jakiś czas skontroluj, czy nie zaciskasz szczęki. Za każdym razem wykonaj też kilka głębokich oddechów. Możesz spróbować medytacji lub jogi. Koniecznie ogranicz spożycie alkoholu i kawy. Spróbuj unikać sytuacji stresowych.
opis
Ból stawu skroniowo-żuchwowego (SSŻ) i okolic może być objawem wielu nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Prawdopodobnie dotyczy Cię jedna z nich, jeśli czujesz, że nie możesz otworzyć szeroko ust, odczuwasz ból podczas przeżuwania lub gryzienia pokarmu albo wtedy, kiedy zaciskasz zęby czy poruszasz żuchwą.
pierwsza pomoc
Wiele zależy od tego, czy zaburzenia, z którymi się mierzysz mają ostry czy przewlekły charakter. Być może słyszysz przeskakiwanie lub odczuwasz ból w konkretnym miejscu. By wdrożyć odpowiednie leczenie, powinieneś zostać dobrze zdiagnozowany. Póki co staraj się unikać bólu – jedz miękkie i płynne pokarmy i spróbuj nie otwierać zbyt szeroko ust.
opis
Jeśli dźwięki stawowe (trzeszczenie czy strzykanie) są jedynym objawem, jaki zauważasz, prawdopodobnie nie świadczy to o żadnej patologii i możesz spać spokojnie. Odgłosy stawowe, którym nie towarzyszy ból lub zablokowanie stawów nie powinny być objawem żadnej poważnej choroby.
pierwsza pomoc
Kiedy odgłosom stawowym w odcinku szyjnym towarzyszy ból lub ograniczenie dotychczasowej ruchomości, spróbuj nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Zachowaj ostrożność i poruszaj głową tylko w bezbolesnym dla siebie zakresie. Utrzymuj szyję w cieple i jak najszybciej udaj się na wizytę, by zdiagnozować swoje dolegliwości.
opis
Często objawia się niesymetrycznymi zaburzeniami napięcia mięśniowego. Nerw twarzowy (trójdzielny) pozwala nam na czucie i poruszanie mięśniami twarzy. Być może nie jesteś w stanie się uśmiechnąć lub zamknąć powiek i towarzyszy Ci dojmujące poczucie, że mięśnie twarzy przestały funkcjonować i nie masz nad nimi kontroli.
pierwsza pomoc
Jeśli możesz, unikaj długiej ekspozycji (przede wszystkim głowy) na zimno. Nie stój w przeciągach. Nie doprowadzaj do wychłodzenia organizmu i pod żadnym pozorem nie stosuj zimnych okładów. Leczenie przebiega w odniesieniu do charakteru i miejsca występowania dysfunkcji. Jak najszybciej zapisz się na wizytę.
opis
Obrzęki i opuchlizna mogą pojawić się w zasadzie w obrębie każdego ze stawów. Często towarzyszy im uczucie sztywności oraz ból o różnym stopniu nasilenia. Czasami dolegliwości nieznacznie lub całkiem ustępują w ciągu dnia, a czasem – wprost przeciwnie – nasilają się pod wpływem wysiłku. Warto dokładnie przyjrzeć się objawom i poddać diagnozie.
pierwsza pomoc
Jeśli obrzękom i opuchliźnie towarzyszy nieprzyjemny ból lub poranna sztywność stawów i jeśli mają charakter długotrwały i ciągły, warto skonsultować się z lekarzem i/lub terapeutą. Koniecznie umów się na wizytę, by pozbyć się przykrych dolegliwości i odzyskać zdrowie.
opis
Podstawową funkcją stożka rotatorów jest stabilizacja głowy kości ramiennej w stawie, a także ruch unoszenia i rotacji ramienia. Nic więc dziwnego, że uszkodzenie stożka rotatorów daje objawy niestabilności i bólu. Zdarza się dość często i dochodzi do niego zwykle w wyniku urazu barku lub zmian zwyrodnieniowych w tkankach.
pierwsza pomoc
Staraj się robić wszystko, by nie prowokować bólu – nie unoś ręki ponad głowę, unikaj odwodzenia jej do boku i rotacji. Spróbuj bardzo delikatnie rozciągać bolące ścięgna. Możesz też wykonać badanie USG tego obszaru. Umów się na wizytę, by zdiagnozować swój przypadek i rozpocząć leczenie.
opis
Ganglion to galaretowata torbiel, która może powstać w przestrzeni zbyt mocno obciążanego na co dzień stawu – nie tylko nadgarstka, choć Pacjenci najczęściej zgłaszają się do nas z ganglionami w tej właśnie lokalizacji. Zdarza się, że lokalizacja gangliona wpływa na ruchomość w stawie, często wywołuje ból.
pierwsza pomoc
Pod żadnym pozorem nie uciskaj, nie ugniataj i nie rozbijaj torbieli. Staraj się nie obciążać ręki i nadgarstka. Możesz spróbować spokojnych ćwiczeń stabilizujących lub delikatnego masażu dłoni. Wykonaj USG i skonsultuj się z lekarzem i/lub umów na wizytę.
opis
Entezopatia to uszkodzenie struktury więzadła lub ścięgna pod wpływem długotrwałych przeciążeń i/lub mikrourazów (jak podczas gry w tenisa czy golfa, kiedy długo i monotonnie wykonujemy te same ruchy). Często dochodzi wtedy do uszkodzenia przyczepu, co powoduje nieprzyjemny ból w okolicach łokcia.
pierwsza pomoc
Ulgę z pewnością przyniesie Ci włożenie ręki do temblaka. Jeśli ból jest bardzo ostry, możesz zastosować zimne okłady. Jeśli o średniej lub małej intensywności – spróbuj rozgrzewać bolące miejsce. Możesz też delikatnie rozciągać mięśnie przedramienia.
opis
Zespół cieśni nadgarstka to dolegliwość, która pojawia najczęściej się pod wpływem długotrwałego przeciążania ręki oraz ucisku na nerw pośrodkowy zlokalizowany w kanale nadgarstka. Pacjenci skarżą się na charakterystyczne dla tego stanu mrowienie w okolicy kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz części palca serdecznego.
pierwsza pomoc
Stosuj ciepłe okłady i postaraj się nie przeciążać ręki. Możesz bardzo delikatnie (do granicy bólu) wykonywać ćwiczenia rozciągające mięśnie nadgarstka, a także ruchy mobilizacji kciuka. W celu postawienia dokładnej diagnozy lekarz prawdopodobnie zleci Ci badanie EMG (elektromiografia).
opis
Konflikt podbarkowy, inaczej cieśń podbarkowa to jedna z najczęstszych przyczyn pojawiania się bólu w okolicach barku, w boczno-przedniej jego części. Źródłem dolegliwości jest ucisk tkanek w przestrzeni podbarkowej, który objawia się ostrym i gwałtownym bólem w trakcie poruszania ręką czy próby podniesienie jej wysoko.
pierwsza pomoc
Staraj się robić wszystko, by nie prowokować bólu – nie unoś ręki ponad głowę, unikaj odwodzenia jej do boku (czasem ból może promieniować wzdłuż ramienia, po boku). Stosuj ciepłe okłady. Możesz też wykonać badanie USG tego obszaru. Umów się na wizytę, by zdiagnozować swój przypadek i rozpocząć leczenie.
Programy terapii
Poniżej przedstawiamy Ci życiowe sytuacje,
w których możemy Ci pomóc.
Dowiedz się, jak możemy wspólnie pracować
nad Twoją równowagą.
Wybierz sytuację,
która Cię dotyczy
Utrzymaj sprawność
Wsparcie sportowców
Powrót do aktywności
Przepracowanie
Trauma i stres
Higiena pracy
Ciąża i połóg
Operacje i zabiegi
Żyj bez bólu
X
Utrzymaj sprawność
program terapii
Przebodźcowanie, życie w ciągłym w biegu, długotrwały stres, złe odżywianie i brak czasu na aktywność fizyczną ma niemały wpływ na ogólny stan zdrowia człowieka. Często efekty takiego stylu życia dają o sobie znać dopiero z wiekiem. Profilaktyka, ruch i odpowiednia dieta są w stanie uchronić przed negatywnymi skutkami życia w XXI w.
spodziewane efekty
Utrzymaj z nami sprawność na lata! Niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku, nie rezygnuj z rekreacyjnego uprawiania sportu oraz profilaktycznych wizyt w gabinecie terapeuty czy masażysty. Dzięki temu możesz uniknąć wielu schorzeń, a długie życie bez bólu i w pełnej sprawności będzie w Twoim zasięgu.
Wsparcie sportowców
program terapii
Osoby zawodowo uprawiające sport są szczególnie narażone na urazy, dysfunkcje i przeciążenia układu ruchu. Wspieramy sportowców w przygotowaniach do zawodów, pomagamy im wracać do równowagi po ciężkim wysiłku fizycznym i psychicznym, leczymy urazy, ale przede wszystkim staramy się im zapobiegać.
spodziewane efekty
Wsparcie sportowców ma na celu zapobieganie urazom układu ruchu oraz zaprowadzenie równowagi w organizmie, który codziennie jest poddawany bardzo dużemu wysiłkowi. Diagnozujemy urazy mięśniowo-szkieletowe oraz udzielamy pomocy i wsparcia podczas powrotu do sprawności po kontuzji. Terapia ma za zadanie złagodzić objawy i zapobiegać ich nawrotom.
Powrót do aktywności
program terapii
Jeśli od dłuższego czasu nie wykonywałeś żadnej aktywności fizycznej (np. z powodu przebytej kontuzji), ale powoli przymierzasz się do tego kroku, zachęcamy do wykonania go pod okiem specjalistów, którzy adekwatnie do siły, wytrzymałości i gibkości Twojego ciała dobiorą odpowiednią terapię i dostosują trening.
spodziewane efekty
Powrót do aktywności nie musi być bolesną drogą przez mękę. Dzięki dobrze dobranemu programowi terapii oraz treningowi zaplanowanemu proporcjonalnie do potrzeb, zyskasz świadomość ciała i będziesz mógł, we własnym tempie i przy wsparciu terapeuty, wrócić do bezpiecznego uprawiania sportu.
Przepracowanie
program terapii
Choroby układu ruchu, dolegliwości od strony układu pokarmowego, choroby układu sercowo-naczyniowego, a nawet choroby psychiczne (takie jak załamanie nerwowe czy depresja) mogą być skutkiem przepracowania. Niektóre z nich odczujemy od razu, niektóre dadzą o sobie znać dopiero po latach. Co zrobić, by ich uniknąć?
spodziewane efekty
Urlop czy kilkudniowy odpoczynek najczęściej nie wystarczą, by zniwelować wielotygodniowe czy wieloletnie przemęczenie codziennymi obowiązkami, w tym nadmiernie eksploatującą pracą. Pomożemy Ci usunąć napięcia z organizmu, odciążymy Twoje ciało i stworzymy dogodne warunki do wprowadzenia Cię w stan głębokiego relaksu umożliwiający regenerację.
Trauma i stres
program terapii
Jeśli zmagasz się z chronicznym bólem, a nie masz pewności, jakie jest jego źródło, wiesz za to jednak, że stres nie opuszcza Cię na krok, być może nadszedł czas na to, by sobie pomóc. Długotrwały stres oraz traumatyczne przeżycia mocno oddziałują na organizm. Ciało odczytuje je jako stan zagrożenia, który generuje całą gamę szkodliwych napięć.
spodziewane efekty
Tłumione emocje zapisują się w ciele i zostają z nami dużo dłużej niż trwa sytuacja generująca stres czy traumę. Praca z terapeutą pomoże Ci w rozładowaniu nagromadzonych w organizmie napięć, rozluźni Twoje ciało i zneutralizuje negatywne skutki przeciążeń. Nauczymy Cię jak spokojnie oddychać oraz jak być w dobrym kontakcie ze sobą.
Higiena pracy
program terapii
Chcemy towarzyszyć Ci w wyzwaniach codzienności i wspierać, byś mógł skutecznie unikać negatywnych skutków napięć i przeciążeń spowodowanych siedzącym trybem życia czy długotrwałym przebywaniem w jakiejkolwiek innej pozycji. Pokażemy Ci, co możesz zrobić, by pracować z jak najmniejszą szkodą dla organizmu, dobierzemy odpowiednią terapię i trening.
spodziewane efekty
Wspólnie stworzymy optymalne i najbardziej ergonomiczne warunki pracy. Spędzasz w niej przecież większość dnia – powinno być Ci wygodnie. Z pewnością stosunkowo szybko odczujesz różnicę. Pomożemy Ci wyeliminować ból pleców, ból szyi, ból głowy czy nadmierne napięcia mięśni i nauczymy jak postępować, by te dolegliwości przestały Ci towarzyszyć.
Ciąża i połóg
program terapii
W okresie ciąży ciało bardzo się zmienia. Wpływa to zarówno na układ hormonalny, jak i układ ruchu. Często pojawiają się: ból głowy i karku, ból bioder i kolan, ból krzyża czy nawet drętwienie kończyn. Z kolei po ciąży układ mięśniowo-powięziowy się rozregulowuje. Na szczęście nowoczesne metody terapii pozwalają na poprawę komfortu życia kobiet.
spodziewane efekty
W ramach opieki zajmiemy się przygotowaniem ciała do bezpiecznego i zdrowego porodu, a następnie powrotem do stanu równowagi. Będziemy pracować nad zapobieganiem bólom krzyża, wzmocnimy mięśnie dna miednicy i nauczymy Cię oddychać torem przeponowym. Zaopiekujemy się rozstępem mięśnia prostego brzucha i Twoją ewentualną blizną po cesarskim cięciu.
Operacje i zabiegi
program terapii
Czy i w jaki sposób da się uniknąć operacji? Czy trzeba jakoś szczególnie przygotować ciało do zabiegu? Co zrobić, żeby nie doprowadzić do stanu, w którym tylko operacja będzie mogła Ci pomóc? A jeśli już doświadczyłeś urazu i/lub przed Tobą trudny zabieg – co zrobić, by jak najszybciej odzyskać sprawność fizyczną?
spodziewane efekty
Możesz nas odwiedzić nie tylko w sytuacji, w której doszło już do przeciążenia lub urazu. Zachęcamy do podejmowania działań profilaktycznych! Oczywiście równie chętnie pomagamy pacjentom, którzy przygotowują się właśnie do zabiegu lub są tuż po nim – wspólnie planujemy program terapii, dzięki któremu ciało szybko powróci do sprawności i równowagi.
Żyj bez bólu
program terapii
Żyjemy w pośpiechu i zdarza się, że bardzo nieuważnie. Brakuje nam czasu dla siebie i coraz częściej ignorujemy potrzeby własnego organizmu. Odkładamy je na później. Narzekamy za to na ból pleców i stawów, nawracające bóle głowy, bezsenność czy ból brzucha. Często jednak po prostu nie wiemy, co należy zrobić i do kogo udać się po pomoc.
spodziewane efekty
Z nami wyleczysz swój problem chroniczny, ruszysz jelita oraz zdobędziesz nowe, dobre nawyki. Terapeuci Fizjotonii przeprowadzą z Tobą wywiad, postawią diagnozę, pomogą w dobraniu terapii najlepszej dla Twojego organizmu i wdrożą leczenie dostosowane optymalnie do Twoich potrzeb. Znów będziesz mógł cieszyć się życiem bez przeszkód.
Jak dokładnie o Ciebie zadbamy?
Dowiedz się, jak wyglądają w praktyce nasze terapie, co jest najważniejsze przy
pierwszej wizycie, a co przy kolejnych.
Umów wizytęUmów wizytę Umów wizytę